בית - בלוג - סנסורים

סנסורים

סנסורים או חיישנים בעברית הם מכשירים שממירים ערכים פיזיקליים לתנועה או לאותות חשמליים/אלקטרוניים, בעיקר לצורך מדידה, בקרה או העברה של מידע למערכות שונות. למעשה, השם העברי חיישן נובע מהעובדה שהוא מזהה באופן אוטומטי שינויים שונים ובמילים אחרות – חש את השינוי.
הסוגים השונים של הסנסוריםנהוג להבחין בין שני סוגים של סנסורים:

  • סנסורים פסיביים – סנסורים שמודדים את הרמות של האנרגיה הקיימת, למשל סנסורים שמודדים טמפרטורה.
  • סנסורים אקטיביים – סנסורים שפולטים אנרגיה ומודדים את רמת ההחזר שלה (למשל מכ"ם).

הבחנה נוספת נעשית לפי אופן הפעולה של החיישן, למשל:

  • זיהוי של גלי קול.
  • מדידת מרחק ושבירה של אור באמצעות לייזר.
  • חיישני אינדוקציה שמזהים נוכחות של חפצים.

כמו כן נהוג להבחין בין אופן הפלט של הסנסור:

  • אות חשמלי – מערכת החישה שעליה מבוסס הסנסור פולטת אות אלקטרוני (לרוב אות בינארי שהוא 0 או 1), כך שניתן לדעת האם הערך הנמדד נמוך או גבוה מהערך שהוגדר במערכת.
  • אות אלקטרוני – השינוי שקולט החיישן בא לידי ביטוי בשינוי בהתנגדות של זרם או מתח חשמלי.

סנסורים בעולם הרפואהאחד התחומים שבהם עושים שימוש נרחב בסנסורים הוא התחום הרפואי, בעיקר בשל העובדה שעם התקדמות הטכנולוגיה עולם הרפואה הפך להיות מורכב, מתוחכם ומשוכלל הרבה יותר, כך שיותר ויותר מערכות רפואיות מתבססות כיום על חיישנים. 
כמו בשאר התחומים שבהם נעשה שימוש בסנסורים, גם ייצור מכשור רפואי שכולל חיישנים חייב להיעשות בהתאם לדרישות השונות: גודל החיישן, מידת רגישותו ועוד. וכמובן שגם ההתקנה בפועל של החיישן חייבת להיעשות במידה מדויקת להפליא.
חשוב לציין שיש חשיבות רבה למידת הרגישות של החיישן. רגישות יתר של החיישן או רגישות שאינה במידה המספקת יכולה להזיק, במיוחד כאשר מדובר בתחום הרפואי שבו חיי אדם עומדים על הפרק.
המילה האחרונה טרם נאמרהיש כאלה שטוענים שהחיישנים הם אלו שמשנים את כללי המשחק הרפואי בכל הנוגע לניטור, אבחון ואפילו טיפול רפואי. דבר אחד בטוח – טרם נאמרה המילה האחרונה בתחום החיישנים הרפואיים בכלל ובתחום ייצור מכשור רפואי שכולל חיישנים.
יש לכם רעיון לסנסור רפואי? פנו אלינו לחברת NEAT. אנחנו מתמחים בפיתוח של מכשור רפואי ומלווים יזמים משלב הרעיון ועד הייצור, כך שבכל הקשור לפיתוח סנסורים רפואיים הגעתם למקום הנכון.